5. Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması

İstanbul Mostar Gönüllüleri Eğitim Bilim Kültür ve Sanat Derneği’nden Beşinci Geleneksel Fetih Şenliği

Beş yıldır yapılan ve artık geleneksel hale gelen şenlik 14.30’da Mehteran Konseri ile başladı. Ardından Gençlik Kulüplerinin ve çeşitli eğitim kurumlarının yıl boyunca yaptığı sanatsal, sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlerin sergilendiği stantlar açıldı. Çeşitli resim, filografi, ahşap boyama, seramik süsleme,rölyef, yağlı boya tuval çalışmaları büyük ilgi gördü.

Gündüz programında katılımcılar ikram edilen Osmanlı Şerbeti ve macununun tadına baktılar.

Gündüz, spor salonunda yapılan etkinliklerde halaylarla coşan katılımcılar; çuval, halat çekme gibi geleneksel yarışmalarla kıyasıya yarıştılar. Gençlik Kulüpleri öğrencilerinin halk oyunu gösterileri ise ilgi ile izlendi.
Konferans Salonunda ki Fetih Gecesi Programı ise İstiklal Marşı ve Somali’li öğrencilerin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmasını yapan Gençlik Kulüpleri Federasyonu(GENÇ-FED) Başkanı ve Biltek Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Dayıoğlu, hep beraber çıkılan gönülleri fethetme yolculuğunda gençlerden destek sözü aldı ve GENÇ-FED ’in faaliyetlerinden bahsetti.

Fetih konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Fehmi Ercan ise, fetih ruhunu ve fethin sadece bir toprak parçasını ele geçirmek olmadığını belirterek gönüllerin fethinin önemine vurgu yaptı.

Yöresel halk oyunlarıyla hareketlenen programda, Somali’li ve Bosna’lı gençlerin kendi dillerinde okudukları ilahiler ise büyük ilgi gördü. Sunucu Mikail Şimşek’in anlattığı kıssalarla süslenen programda, okunan şiirlerle duygusal anlar yaşandı.

Programın finalinde ise 50 kişiden oluşan Ser Organizasyon bünyesindeki İstanbul Tasavvuf Müziği Ekibi defleriyle ve seslendirdikleri birbirinden güzel eserlerle izleyicileri mest etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir