14. Fetih ve Gençlik Buluşmaları (Çevrimiçi)

 

14. Fetih ve Gençlik Buluşmaları etkinlikleri, salgın hastalıklara karşı alınan önlemler dolayısıyla bu yıl da sanal âlemde gerçekleştik…

GENÇKON YouTube kanalımızda yayınlanan programların ana konsepti “Kalbin Gündemi: Kudüs” ve Bitmeyen Fetih vurgusu idi. 20-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz bir dizi programla Fethi gönüllülerimizin evine taşımaya çalıştık.

Fetih ve Gençlik Buluşmaları Nedir?

Fetih ve Gençlik Buluşmaları, gençliğin köklerinden beslenerek geleceği inşâ etmesinin remzi. Tarihini bilen ve de tarihi sorumluluğunun farkında bir neslin hareketi…

2007 yılında gençlere alternatif bahar şenlikleri sunabilmek amacıyla Fetih Şenliklerini başlattık. Kendi kültürel kodlarımızla uyumlu, değerlerini bilen ve sahip çıkan gençliğin eğlence anlayışına uygun aynı zamanda tarihteki fetih bilincini günümüze taşıyan mesajlarla dolu faaliyetler gerçekleştirdik.

Her geçen yıl gençlerden daha çok ilgi gören buluşmalar zaman içinde gençlerin talepleri ve ihtiyaçlara göre farklı formatlarda sürdürdük. 2017 yılına kadar İstanbul’da üç günlük yapılan faaliyetleri büyük bir sahne programıyla taçlandırmıştık. 2018 ve 2019 yıllarında 29 Nisan – 29 Mayıs tarihleri arası Fetih ve Gençlik Ayı ilan ederek Türkiye genelinde binlerce gencin katılımıyla faaliyetler düzenledik.

 

14. FETİH VE GENÇLİK BULUŞMALARI ETKİNLİKLERİ

20 Mayıs 2021 – “Kalbin Gündemi: Kudüs”

Hakan Öner ve Muhammet Raşit Güngör’ün konuk oldukları ve Kudüs’ü konuştuğumuz programda bizler için önemini, İslam tarihindeki yerini ve Kudüs için yapabileceklerimizi mütalaa ettik.

 

22 Mayıs 2021 – Kahoot Bilgi Yarışması

Gayemiz yarışmak değil, bilgilenmek. Kahoot Bilgi Yarışmamızda, Kudüs hakkında hazırladığımız sorular ile katılanlarda farkındalık oluşturmaya gayret ettik.

 

24 Mayıs 2021 – Dosya Konusu

Her ay sonunda Mostar Dergisi’nde yayınlanan dosya yazısını yazarı ile birlikte YouTube kanalımızda tartışıyoruz. Bu ay Savaş Ş. Barkçin ile “Şikâyeti Bırak İşine Bak!” dosya konusunu konuştuk. İnsanın işi ile konuşması ve kendini yetiştirmesinin gerekliliğinin vurgulandığı programda insanın en değerli şeyinin vakti olduğu belirtildi.

 

26 Mayıs 2021 – Fetihnâme Okuması

Mostar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Sözer ile Naîmî’nin “Fezâil-i Kuds” eserinden bölümler okuduk. Kudüs’ün tarihi ve faziletlerinden bahseden eserin Selahaddin-i Eyyübi’nin Kudüs’ü nasıl fethettiği bölümü dinleyenlerimizle beraber mütalaa ettik.

 

 

28 Mayıs 2021 – Fetih ve Gençlik Sohbeti

Hakkı Mercan ile gerçekleştirdiğimiz Fetih ve Gençlik Sohbeti’nde fethin dini boyutları ve bir Müslüman’ın fetihten ne anlaması gerektiği hakkında sohbet ettik. Her insan içindeki Selahaddin’i doğurmakla yükümlü olduğunun altını çizdik.

 

29 Mayıs 2021 – Mezuniyet Programları

Zoom üzerinden online olarak gerçekleştirdiğimiz Mezuniyet Programları ile öğrencilerimizi mezun etmenin sevinci ve hüznünü yaşadık.

 

30 Mayıs 2021 – 14. Fetih ve Gençlik Buluşması

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program, GENÇKON Genel Başkanı Ahmet Sözbilir, Semerkand Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Gökçe ve İlim Yayma Vakfı Başkanı Sayın N. Bilal Erdoğan’ın selamlama ve açılış konuşmaları ile devam etti. Konuşmalarda Kudüs’ün Müslümanlar için önemi, birey olarak yapabileceklerimiz, Ayasofya-ı Kebir caminin açılışının sevinci ile Fetih ruhu gibi konulardan bahsedildi.

Veysel Çelikdemir ile “Dersaadet’ten Darusselam’a” Kum Sanatı gösterisi, Dursun Ali Erzincanlı’dan “Ben Kudüs’üm” şiir dinletisi ve Meddah-ı Fakir Yusuf Duru’dan “Fetih Ruhu” sunumu ardından program esnasında Bosna’daki konuklar ile canlı yayın bağlantısı kuruldu. İsmail Kılıçarslan, Zeyd Şoto ve Grup Rejjan ilahi ve sohbetleri ile Bosna’dan selamlarını gönderdiler. Sınırların, Müslümanların kardeş olmasının önüne geçemeyeceğini bir daha hissettiğimiz bu program ile Bosnalı Müslümanların gönüllerine konuk olduk.

Kudüs’ün Müslümanlar için önemi ve fetih ruhuna sahip olmanın vurgulandığı 14. Fetih ve Gençlik Buluşması Kudüs ziyareti ödüllü bilgi yarışma ile sona erdi.

Faaliyetlerimizin hazırlanmasında emeği geçenlere ve bilhassa bizleri yalnız bırakmayan izleyicilerimize teşekkür ederiz.  Yeni Fetih ve Gençlik Buluşmalarında buluşmak dileğiyle…

“Bilmemiş var mı geniş yeryüzünün serhaddi,
Yıkmış ufkunda durup karşı koyan her seddi,
Yeni bir ülkede yem vermek için atlarına
Nice bin atlı kapılmıştı fetih rüzgârına.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.